Czy kursy zawodowe zwiększają nasze szanse na rynku pracy?

wynagrodzenie

Kursy zawodowe są formą kształcenia, dzięki której w szybki sposób możemy zdoby nowe umiejętności, a nawet przebranżowi się. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać zajęcia, dzięki którym zdobędziemy nowy fach lub takie, które będą doskonalić posiadane już przez nas umiejętności. Czy taka forma naprawdę może zwiększyć nasze szanse na rynku pracy? Podpowiadamy.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe — co nam dają?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe są popularną formą kształcenia osób dorosłych, które chcą nabyć nowe umiejętności. Dzięki zdobytym podczas kursu kompetencjom i specjalistycznej wiedzy mamy możliwość zdoby nową posadę, awans, podwyżkę, a nawet całkowicie się przekwalifikowa i rozpocząć pracę w nowym zawodzie. Kurs może być również pomocny dla osób, które straciły pracę ze względu na trudności w danej branży i które nie mogą znaleźć w niej nowego zatrudnienia. Zajęcia takie są prowadzone według programu nauczania, który uwzględnia podstawę programową kształcenia w danym zawodzie ściśle określoną w wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zajęcia takie mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, zdalnie, jak i w formie e-learningu. Obejmują one kilkaset godzin kształcenia zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Po ich ukończeniu otrzymujemy zaświadczenie o odbyciu takiego kursu. Zgodnie z obecnymi przepisami nie potwierdza ono jeszcze naszych umiejętności, dlatego musimy podejść do egzaminu zawodowego, który nadzorowany jest przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Po zdanym egzaminie otrzymujemy certyfikat potwierdzający nasze kwalifikacje.

Jakie kursy zawodowe dostępne są obecnie na rynku?

Do wyboru mamy wiele różnego rodzaju kursów zawodowych, z których każda osoba z pewnością znajdzie dla siebie odpowiedni. Dostępne są zarówno kursy dla kosmetyczek, wizażystek, stylistek paznokci, czy fryzur, dzięki którym mamy możliwość uruchomienia własnej działalności gospodarczej i wykonywania usług kosmetycznych we własnym salonie piękności. Mężczyźni z kolei bardzo często wybierają kursy kierowcy zawodowego. Osoby, które jeżeli posiadają już odpowiednie prawo jazdy, mogą poszerzyć swoje kwalifikacje na przykład o kurs kierowcy ADR, dzięki któremu nabywają kompetencje do przewożenia niebezpiecznych towarów. Osoby takie są bardzo poszukiwane na rynku pracy i mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Pracownicy budowlani lub magazynierzy mogą zdecydować się na kurs obsługi wózków widłowych, lub innych specjalistycznych maszyn, dzięki któremu otrzymają uprawnienia UDT, które pozwolą im na legalne korzystanie z poszczególnych urządzeń. Dostępne są również inne kursy, takie jak szkolenia z przepisów BHP, ochrony przeciwpożarowej,  posługiwania się dokumentacją technologiczną, a także programami kadrowymi. Niezależnie od tego, na jaki kurs się zdecydujemy, jest to zawsze dodatkowa kwalifikacja, która zwiększa nasze szanse na awans, podwyżkę czy znalezienie nowej pracy.

O sytuacji na rynku pracy w Głogowie dowiemy się z artykułu: http://www.ugglogow.com.pl/w-glogowie-pracuje-coraz-wiecej-obcokrajowcow-co-czeka-rynek-pracy/.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top