Santander Consumer Multirent: Jak przygotować auto na jesień?

samochod

Wrocław, 21 września 2021 r. Każda pora roku wymaga od nas odpowiedniego przygotowania auta do warunków panujących na drodze. Tylko to zagwarantuje nam pełen komfort i wygodę jazdy, a co najważniejsze – bezpieczeństwo. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, mając na względzie zbliżającą się jesień?

Przede wszystkim na stan techniczny naszego pojazdu. Sprawdzanie warto zacząć od układu hamulcowego. Jak wiadomo jesienią z powodu częstych opadów deszczu, a nierzadko też przymrozków, nawierzchnia jest śliska, co nie tylko wydłuża drogę hamowania, ale również sprzyja wypadkom. Sprawne hamulce pozwolą nam uniknąć wpadnięcia w poślizg i kolizji. Istotną rolę odgrywa też stan akumulatora. Lepiej jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanik oceni jego pracę. Dzięki temu późną jesienią nie staniemy przed problemem z odpaleniem auta. Warto przy tym pamiętać, że prawidłowe napięcie samochodowe powinno wynosić 12,6 V. Jeśli spada do 12,5 V należy pomyśleć o nowym akumulatorze, by nie dopuścić do sytuacji, w której auto nie będzie chciało ruszyć z miejsca. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę fakt, że koszt takiej wymiany nie jest zwykle dużym obciążeniem dla portfela, a jeśli jeździmy autem już kilka lat i tak będziemy musieli to zrobić w perspektywie roku lub dwóch. Opieszałość może sprawić, że gdy będziemy chcieli sprzedać nasze auto, oddamy je nowemu nabywcy wraz z nowym akumulatorem, z którego możliwości sami wcześniej nie skorzystaliśmy. Przy kupowaniu nowego akumulatora, najlepiej oddać stary do utylizacji u sprzedawcy – to obniży koszt naszego zakupu.

– Wielu osobom wydaje się, że przygotowanie auta na jesień kończy się na zaplanowaniu wymiany opon w przypadku tych z nas, którzy nie korzystają z ogumienia całorocznego – komentuje Robert Sipior z Santander Consumer Multirent. – Jest to błędne myślenie, ponieważ o tej porze roku mamy już okazję doświadczyć poważniejszych chłodów, a także pogorszonych warunków pogodowych. Nieprzygotowanych kierowców mogą więc spotkać na drodze nieprzyjemne niespodzianki wynikające z zaniedbania.

Poza hamulcami i akumulatorem trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie naszego auta

Jesienią, gdy zmrok zapada zdecydowanie szybciej, warto kontrolować czy żarówki nie zaczynają świecić słabiej niż wcześniej, pamiętając przy tym, że brak światła w naszym aucie stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Z kolei z uwagi na zwiększone opady warto przyjrzeć się stanowi wycieraczek. Jeśli dotychczasowe piszczą, pozostawiają smugi lub nie radzą sobie z nadmiarem wody, najwyższy czas kupić nowe. Przy okazji można także wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy by uniknąć zamarzania szyb – nawet jeśli w dzień temperatura jest dodatnia, w nocy mogą już zdarzać się przymrozki.

Warto także wyposażyć się w specjalistyczny preparat zapobiegający parowaniu szyb ze względu na zwiększoną wilgoć w aucie przy jeździe z zamkniętymi oknami. Nie bez znaczenia jest tu również wpływ zatkanych kanałów wentylacyjnych. Warto przedmuchać je i zdezynfekować, bo w połączeniu z wilgocią będą powodować parowanie.

Późną jesienią mogą już pojawić się bardzo niskie temperatury

Należy zatem sprawdzić, czy płyn do chłodnicy zachował swoje właściwości i czy jest go odpowiednio dużo, by wystarczył również na zimowe spadki temperatur. Jest to szczególnie istotne, ponieważ brak odpowiedniej ilości lub utrata właściwości płynu może spowodować awarie silnika. A to zawsze wiąże się z wysokimi kosztami naprawy.

Pozostaje jeszcze zadbać o zewnętrzny wygląd naszego pojazdu. W tym celu warto wyposażyć się w szczotkę do zmiatania liści i ściągaczki do usuwania wody z karoserii i szyb bocznych. Te narzędzia pomogą nam w walce z nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, zachowując nasze auto w dobrym stanie podczas nowej pory roku. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie czy karoseria nie ma ubytków lakieru, które mogą z czasem stać się przyczyną korozji.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top