Sztuczna inteligencja zadba o bezpieczeństwo kierowców

sztuczna inteligencja

Technologia rodem z autonomicznych samochodów Googla czy Tesli, jest teraz dostępna za darmo za sprawą aplikacji mobilnej polskiego startupu. WatchOUT! to dodatkowa para oczu dla każdego kierowcy. Dzięki sztucznej inteligencji aplikacja interpretuje obraz otoczenia i drogi przed samochodem, a następnie przetwarza go tak, aby dostarczyć kierującemu precyzyjnych i aktualnych informacji o zagrożeniach oraz wesprzeć go w codziennych wyzwaniach. 

Na naszych drogach z roku na rok przybywa samochodów. Jest coraz tłoczniej, a kierowcy, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, muszą jeszcze bardziej uważać. Statystyki pokazują, że choć liczba wypadków maleje, niezmienne wysoka pozostaje liczba kolizji. W Polsce straty z tytułu wypadków i kolizji wynoszą rocznie 2,7% PKB, co przekłada się na niebagatelną kwotę ponad 44 mld PLN. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest kondycja polskich dróg. Użytkowa ocena stanu technicznego nawierzchni sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA na koniec 2019 roku wykazała, że aż jedna trzecia dróg w Polsce kwalifikuje się jako stan ostrzegawczy lub krytyczny. To aż 7 900 km tras. Kierowcy skarżą się na remonty oraz częste zmiany w organizacji ruchu. Trudno nadążyć za drogowcami…

Technologia AI w każdym smartfonie

Tworząc WatchOUT! chcieliśmy przede wszystkim wyposażyć kierowców w zaawansowaną technologię AI, jednocześnie podając ją w przyjazny dla każdego sposób. Sam jestem kierowcą i wiem, że wszyscy tracimy pieniądze przez niezabezpieczone dziury, marnujemy czas na korki, remonty i stresujemy się przez stłuczki i kradzieże. Dzięki dodatkowej parze oczu oraz sztucznej inteligencji możemy uniknąć tych nieprzyjemności.” mówi Oliwer Kotecki, CEO WatchOUT!.

WatchOUT! to rozwiązanie, które pomoże kierowcom w bezpiecznym i sprawnym poruszaniu się po drogach. Aplikacja w czasie rzeczywistym rejestruje trasę, jednocześnie analizując dane przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Dzięki temu skutecznie rozpoznaje i informuje kierowców o zagrożeniach, korkach, ograniczeniach prędkości. Już wkrótce ułatwi także znalezienie miejsca parkingowego, doskonalenie jazdy czy… ochroni nasze auto przed złodziejami.

Aplikacja mobilna, która jest dzisiaj dostępna w sklepie iOS (wkrótce również Android – warto zapisać się na premierę na naszej stronie watchoutai.com), jest niezbędnym narzędziem dla każdego kierowcy. To jednak zaledwie przedsmak tego, co potrafimy zrobić w zakresie technologii mobilnej i rozwiązań wykorzystujących AI – rozpoznających i weryfikujących zagrożenia oraz analizujących ruch drogowy.” – kontynuuje Oliwer Kotecki.

Smart city i zarządzanie flotą

WatchOUT! to nie tylko aplikacja dla kierowców, ale również wsparcie dla firm i samorządów. Aplikacja umożliwi monitorowanie pojazdów flotowych oraz podejmowanie lepszych decyzji dotyczących zarządzania procesami logistycznymi i spedycją. Na podstawie analiz ruchu drogowego i zachowań kierowców, WatchOUT! dostarczy również cennych danych samorządom, co pozwoli na optymalizację wykorzystania infrastruktury drogowej oraz przyczyni się do urzeczywistnienia wizji inteligentnego miasta.

Inteligentna kamera

Jakie są dalsze plany twórców aplikacji? Po pierwsze rozszerzenie dostępnych funkcjonalności o system informacji o wolnych miejscach parkingowych. Dzięki WatchOUT! już niedługo zarówno szybko wyszukamy miejsce do zaparkowania, jak i wygodnie zapłacimy za postój aplikacją na naszym telefonie. Zapowiada się również gratka dla fanów motoryzacji, ponieważ WatchOUT! planuje dodanie opcji analizy i doskonalenia stylu jazdy. Z pomocą systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję, kierowca dowie się, jakie błędy popełnia, jak je ograniczyć, a także otrzyma wskazówki dotyczące na przykład pokonywania zakrętów.

Prawdziwą rewolucją będzie jednak wszechstronna kamera, która pomieści w sobie dużo więcej niż dostępne na rynku wideo rejestratory. “Przygotowujemy urządzenie w postaci kamery samochodowej, która działa w każdych warunkach i przez całą dobę. Z jednej strony ograniczy ona zużycie baterii telefonu i pozwoli na szybkie uruchomienie WatchOUT!, z drugiej umożliwi zabezpieczenie pojazdu, gdy nie ma nas w pobliżu. Aplikacja wykryje i powiadomi właściciela za każdym razem, gdy ktoś będzie kręcił się wokół samochodu lub gdy auto ruszy z miejsca. Cena takiej kamerki, będzie oscylować w okolicach 1200 złotych. Już teraz można dołączyć do grona oczekujących na urządzenie na naszej stronie”. – opisuje pomysł kamery CEO WatchOUT!.

Inwestorzy

Aplikacja WatchOUT! na urządzenia z systemem iOS jest już dostępna w sklepie App Store. W przygotowaniu jest także apka dla Androida. Do jej powstania twórcy chcą wykorzystać feedback posiadaczy telefonów z jabłuszkiem. Dotychczas projekt był finansowany ze środków ICEO Ventures, funduszu, który wspiera technologiczne startupy i który na swoim ma koncie ma już 21 zrealizowanych projektów, m.in. dla GPW, Link4 czy Wolters Kluwer. Po publikacji aplikacji WatchOUT!’em zainteresowali się potencjalni inwestorzy, z którymi trwają już rozmowy dotyczące dalszego finansowania.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top