W jaki sposób szalunki ścienne przyspieszają budowę?
Szalunki ścienne są wykorzystywane współcześnie na szeroką skalę w budownictwie. W znaczący sposób przyspieszają i ułatwiają wznoszenie poszczególnych elementów budynku w porównaniu do tradycyjnego i czasochłonnego deskowania. Jak działają i na czym polega ich niezwykła przydatność? Podpowiadamy.
Jak szalunki ścienne różnią się od tradycyjnego deskowania?
Szalunki ścienne są wykorzystywane na szeroką skalę w firmach budowlanych. Pozwalają szybko stawiać kolejne elementy konstrukcyjne, zalewać je betonem, a następnie powtarzać tą czynność na kolejne części budynku. Tradycyjne deskowanie to metoda, która coraz rzadziej wykorzystywana jest w trakcie budowy. Jest bardzo czasochłonna i wymaga poświęcenia dużej ilości materiału drewnianego, a przy tym jest mało precyzyjna. Po zakończeniu wylewania betonu na taką odeskowaną ścianę konieczne jest dodatkowe szpachlowanie i wyrównywanie jej powierzchni, ponieważ zwykle trudno uniknąć niewielkich wad.
Natomiast szalunek ścienny to precyzyjna konstrukcja, która jest łatwa w montażu i demontażu. Po wyschnięciu betonu nie ma potrzeby dodatkowego wyrównywania powierzchni powstałej ściany. W przypadku lekko gabarytowych szalunków mogą być one obsługiwane nawet przez jedną osobę. Natomiast te średnio gabarytowe i większe są montowane przy użyciu dźwigów budowlanych lub innego, specjalistycznego sprzętu.
Jak szalunki ścienne przyspieszają budowę?
Szalunki ścienne w znaczący sposób przyspieszają budowę zarówno niewielkich domów, jak i wielkopowierzchniowych hal, a nawet wielopiętrowych bloków. Zasadniczą ich zaletą jest uniwersalność. Do tworzenia kolejnych połaci ścian nie potrzebne są żadne dodatkowe czynności. Po prostu jeden szalunek ścienny wykorzystuje się do tworzenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Zobacz także: https://onaband.pl/gdzie-znajduja-zastosowanie-szalunki-scienne/
Są one wielokrotnego użytku, więc robotnik po uformowaniu ściany przenosi go w nowe miejsce, gdzie ta sama czynność jest powtarzana. We współczesnych budynkach wykorzystuje się wymiarową powtarzalność ścian, więc przemieszczanie szalunków w nowe miejsce nie wymaga dużo pracy i w znaczący sposób przyspiesza wznoszenie budynku.
Na szybkość ich użytkowania wpływa także prostota obsługi. Szalunki ścienne nie wymagają do ich obsługi specjalistycznej wiedzy. Na krańcowych elementach ich konstrukcji znajdują się uniwersalne zamki, które można łączyć z pozostałymi elementami w nowo powstającym budynku. Dzięki temu są stabilne i nie wymagają stosowania dodatkowych wzmocnień. Szeroki wybór szalunków ściennych można znaleźć na stronie https://szalbud.pl/.
One Comment
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Gdzie znajdują zastosowanie szalunki ścienne? | Męskie spojrzenie na świat
[…] Zobacz także: https://kuriersierpecki.pl/w-jaki-sposob-szalunki-scienne-przyspieszaja-budowe/ […]