Bezpieczne opalanie dziecka – co zrobić, żeby jego skóra była w pełni chroniona?
Skóra dziecka jest bardzo delikatna, więc jej codzienna – właściwa pielęgnacja, jest ogromnie ważna. Niemniej istotna jest jej ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Pamiętajmy o tym, że to pierwsze przenika w głąb skóry przez cały rok, nawet przez ubranie, w tym w pochmurny dzień. Jak więc bezpiecznie eksponować delikatną skórę najmłodszych na słońce? Podpowiadamy.
Kremy z filtrem dla dzieci
Jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzję zakupową powinno być skupienie się na tym, czy dany krem ma odpowiedni filtr, jak również czy jest on wodoodporny. Nie bez znczenia pozostaje także wodoodporność – zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się na wczasy nad wodą. Jeśli chodzi o wysokość filtra, to nie powinniśmy sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie mają niższy niż 30. Co istotne, na rynku jest ich bardzo dużo – o różnej konsystencji – od pianek, po aerozole oraz kremy. To, na jaki postawimy uzależnione jest już wyłącznie od indywidualnych potrzeb skóry dziecka, jak również naszych preferencji.
W jaki sposób aplikować kosmetyki do opalania dla dzieci?
Aplikacja kremu czy też innego kosmetyku dedykowanego ochronie przeciwsłonecznej powinna odbywać się zgodnie ze sztuką. W praktyce oznacza to, że należy wklepać go w skórę w sposób delikatny i dokładny przynajmniej 30 minut zanim wyjdziemy na zewnątrz. Następnie powtórzmy tą czynność po około 2-3 godzinach lub od razu po wyschnięciu po wyjściu z wody. Ważne – przed każdorazowym stosowaniem kosmetyku do opalania powinniśmy wykonać próbę uczuleniową. W tym celu należy aplikować go np. na przedramieniu i poczekać chwilę. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie, wówczas rozprowadźmy krem na pozostałych partiach ciała.
Żelazne zasady bezpiecznego opalania się
Najważniejszą kwestią oprócz wyboru właściwych kosmetyków jest to, aby postawić na bezpieczne godziny ekspozycji na słońce. Oznacza to, że powinno się unikać spacerów czy też opalania w godz. między 11, a 15. Wówczas promieniowanie UV jest najsilniejsze. Kolejna ważna rzecz, to ochrona głowy dziecka, a w trakcie opalania – zapewnienie mu cienia – m.in. pod parasolem czy też w namiocie. Mówiąc o dzieciach najmłodszych, w tym o noworodkach, ekspozycja na słońce powinna odbywać się bardzo stopniowo. Stawiajmy także na odpowiednie ubrania – najlepiej z czystej bawełny. Ważne, aby przepuszczały powietrze. Nie bez znaczenia pozostaje także spożywanie wody, aby nie dopuścić do udaru czy też odwodnienia. U dzieci nie jest o nie trudno.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.