Co Twoja firma może zyskać decydując się na faktoring?

prowadzenie firmy

Factoring, który jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, jest rozwiązaniem umożliwiającym zachowanie płynności finansowej firmy. Zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonymi terminami płatności. Wprawdzie usługi factoringu wiążą się z niewielkimi kosztami. Jednakże umożliwiają szybkie odmrożenie środków finansowych i wykorzystanie ich na bieżące potrzeby firmy. Z jakimi korzyściami jeszcze wiąże się dla firmy usługa factoringu?

Na czym polega factoring

Przy usłudze factoringu przedsiębiorca nie musi oczekiwać na gotówkę do terminu płatności faktury. Ponieważ dzięki factoringowi może otrzymać pieniądze w znacznie krótszym czasie, sięgającym nawet zaledwie doby, przekazując faktury firmie faktoringowej.

W factoringu udział biorą trzy strony:

  •  faktorant,
  •  faktor
  •  i odbiorca.

Faktorantem jest przedsiębiorca, będący klientem firmy faktoringowej. Faktorem natomiast jest firma świadcząca na rzecz swoich klientów usługi factoringu. Z kolei odbiorcą jest kontrahent przedsiębiorcy, na którego rzecz wystawiana jest faktura dotycząca sprzedaży lub usługi.

W umowie factoringu firma faktoringowa jako faktor wypłaca przedsiębiorcy, czyli faktorantowi zaliczkę z wystawionej faktury wysokości 80%- 90% wartości z dokumentu sprzedaży. Pozostałe środki, pomniejszone o koszty finansowania wypłacane są faktorantowi, po uregulowaniu należności przez odbiorcę faktury.

Podstawowe rodzaje factoringu

Factoring dzieli się na kilkanaście różnych typów, w zależności od sposobu korzystania z usługi. Jednakże w bazowym podziale można wyróżnić:

  •  factoring pełny,
  •  factoring niepełny
  • i mieszany.

Factoring pełny określany również mianem właściwego lub bez regresu jest usługą, w której faktor, czyli firma faktoringowa przejmuje odpowiedzialność za potencjalną niewypłacalność odbiorcy faktury. W przypadku pełnego factoringu przedsiębiorca, który otrzymał zaliczkę z tytułu dokumentu sprzedaży, nie musi jej zwracać firmie faktoringowej w razie niewypłacalności odbiorcy. Kontrahent jako trzecia strona umowy otrzymuje od faktora nowy numer konta bankowego do spłaty faktury i reguluje płatności firmie faktoringowej. W razie opóźnienia w płatnościach windykacją należności zajmuje się już faktor.

Natomiast factoring niepełny nazywany również właściwym lub bez regresu jest usługą, w której firma faktoringowa wypłaca zaliczki na poczet wystawionej faktury. Jednakże nie przejmuje odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność odbiorcy. W związku z tym w razie braku płatności ze strony kontrahenta w określonym na dokumencie sprzedaży terminie przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu otrzymanej zaliczki. W terminie określonym umową factoringu.

Z kolei factoring mieszany stanowi połączenie elementów factoringu pełnego z niepełnym. Przy tego typu umowie faktor wraz z przedsiębiorcą uzgadniają w umowie wysokość kwoty, do której firma faktoringowa ponosi odpowiedzialność za niezapłacone należności odbiorcy. Natomiast po przekroczeniu ustalonego limitu umowa staje się factoringiem z regresem. I odpowiedzialność za spłatę wierzytelności faktury przechodzi na przedsiębiorcę.

Korzyści wynikające z factoringu

Oferta factoringu niesie ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorcy. Do najważniejszych należą:

  • utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, co jednocześnie wiąże się z ochroną firmy przed zatorami płatniczymi.
  •  Brak obowiązku zabezpieczenia wierzytelności.
  •  Możliwość skorzystania z usługi dodatkowej, jaką jest bieżący monitoring dłużników.
  • Możliwość odliczenia kosztów factoringu w podatku dochodowym i w podatku VAT.
  •  I perspektywa wykorzystania uwolnionych z faktur środków na dowolny cel.

Ponadto factoring w żaden sposób nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Nie wymaga zabezpieczenia wierzytelności. I przechodzenia skomplikowanych procedur weryfikacyjnych.

Wartością dodaną jest również zdyscyplinowanie kontrahentów do terminowej spłaty zobowiązań.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top