Jak wybrać dobre falowniki?

Jak wybrać dobre falowniki?

Montaż paneli fotowoltaicznych nie może obyć się bez zakupu odpowiednio dobranego falownika. Urządzenie to jest konieczne do prawidłowego działania całej instalacji. Czym właściwie jest? Jakie rozróżniamy jego rodzaje? Na co warto zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Falowniki – czym są i jak działają?

Falownik jest urządzeniem, które odpowiada za zamianę wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne prądu stałego na prąd przemienny. Żadna instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie działać bez falownika, bowiem odpowiada on za energię, którą uzyskujemy. Należy dobrze zastanowić się nad wyborem modelu, ponieważ jest to najbardziej wadliwa część całej konstrukcji.

Jak wygląda procedura działania falownika? Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w prąd stały. By mógł być on wykorzystany w naszej domowej instalacji konieczna jest jego zamiana na prąd przemienny. Tym właśnie zadaniem zajmuje się falownik. Pełni on także funkcję kontrolera częstotliwości i napięcia oraz informuje nas o przekroczeniu norm. Jego misją jest też maksymalizacja pracy urządzenia.

Falowniki – jakie są ich rodzaje?

Rozróżniamy falowniki transformatorowe i beztransformatorowe. Zadaniem transformatora jest izolacja pomiędzy stałym napięciem wejściowym a siecią energetyczną. Typ transformatorowy coraz częściej zastępowany jest beztransformatorowym. Jest on sprawniejszy, mniej zawodny, a także posiada zaawansowane systemy zabezpieczeń.

Zobacz także: https://www.centraleitd.pl/przekladnia-katowa-co-warto-o-niej-wiedziec/

Falowniki dzielimy także na wyspowe i sieciowe. Pierwsze z nich nie posiadają połączenia z siecią zewnętrzną. Nie posiadają także funkcji gromadzenia energii, przez co najczęściej wykorzystywane są w przypadku małych domków letniskowych. Zdecydowana większość falowników reprezentuje typ sieciowy. Wyposażone są one w połączenie z siecią zewnętrzną oraz gromadzą nadwyżkę wyprodukowanej energii. Ten rodzaj najczęściej odpowiada za zasilanie naszych domów.

Falowniki – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Profesjonalny sprzęt powinien charakteryzować się szybkim wyszukiwaniem i utrzymywaniem punktu mocy maksymalnej MPP. Uważniej przyjrzeć należy się także stopniu ochrony i sprawności inwertera. Ważny jest także zakres temperatur pracy. Wynosić od powinien od 25 do 70 stopni Celsjusza.

Warto stawiać na sprawdzone marki. Szukając modelu odpowiedniego dla siebie dobrze jest kierować się renomą producenta. Zwrócić uwagę należy także na proponowany czas gwarancji. Dobrze również, by montaż urządzenia był prosty i intuicyjny, a także zawierał polską instrukcję. Urządzenie powinno także być zgodne z aktualnymi wymogami Unii Europejskiej. Wyboru najlepszej jakości modeli dokonać można odwiedzając stronę https://kacperek.com.pl/

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top