Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Poznaj sprawdzone sposoby

kuchenka gazowa

Choć w ostatnim czasie płyty indukcyjne zyskały dużą popularność, w wielu polskich kuchniach nadal można znaleźć tradycyjne kuchenki gazowe. Czy ty również taką posiadasz? Jeśli tak, to zapewne przekonałeś się, że czyszczenie jej bywa uciążliwe. Jednak regularne usuwanie brudu ze sprzętu AGD jest bardzo ważne. Wpływa nie tylko na jego użytkowanie, ale również na twoje zdrowie. Zalegający tłuszcz i inne zanieczyszczenia łatwo mogą stać się siedliskiem bakterii. Zastanawiasz się, jak wyczyścić kuchenkę gazową? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Sprawdzone sposoby na przywrócenie czystości kuchence gazowej

W sklepach z chemią gospodarczą można znaleźć różne preparaty do czyszczenia sprzętu AGD. Zazwyczaj mają postać pianek, sprayów czy płynów. Zanim jednak sięgniesz po tego rodzaju specyfiki, możesz wypróbować domowe sposoby. Dobór środka uzależnij od materiału, z którego wykonana jest powierzchnia płyty gazowej. Najczęściej spotykane są kuchenki ze stali nierdzewnej, które łatwo można wyczyścić mieszaniną wody i octu. Połącz ciepłą wodę z octem spirytusowym w proporcjach 1:1, a powstały roztwór rozprowadź na płycie korzystając z pojemnika z atomizerem. Jeśli chcesz pozbyć się tłustych plam, dodaj odrobinę płynu do naczyń. Jak wyczyścić kuchenkę gazową z emaliowaną płytą? Wykorzystaj delikatny płyn do naczyń lub szare mydło. Do usuwania zabrudzeń nie używaj szorstkich szczotek ani druciaków, które mogą uszkodzić powierzchnię. Zamiast tego wybierz miękką gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry. Ostrożność należy zachować także podczas czyszczenia płyty gazowej z hartowanego szkła. W takim wypadku dobrze sprawdzi się woda z sokiem z cytryny. Możesz zastosować także płyn do szyb i luster oraz dedykowaną skrobaczkę do szklanych powierzchni.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Mycie żeliwnych rusztów

Gruntowne czyszczenie kuchenki gazowej powinno obejmować także mycie rusztów. Przed przystąpieniem do pracy warto ściągnąć ruszty i na kilkanaście minut włożyć je do ciepłej wody. To pozwoli pozbyć się resztek jedzenia i powierzchniowych zabrudzeń. Następnie możesz wykonać pastę z sody oczyszczonej i octu. Wystarczy, że dwie łyżeczki sody dokładnie wymieszasz z łyżeczką octu. Tak powstałą gęstą papkę nałóż na żeliwne ruszty i pozostaw na około godzinę. Po upływie tego czasu wyszoruj ruszty gąbeczką, a pozostałości pasty zmyj ścierką nasączoną ciepłą wodą. Na koniec przetrzyj całość ręcznikiem papierowym. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, konieczne może być powtórzenie całego procesu. Przypalony brud możesz dodatkowo posypać odrobiną soli, która podziała niczym peeling.

Nie zapomnij o wyczyszczeniu palników!

Pisząc o tym, jak wyczyścić kuchenkę gazową, nie sposób pominąć kwestii mycia palników. Zalegające zabrudzenia mogą zmniejszać ich moc i powodować nierówny płomień. Co więcej, zaschnięty tłuszcz przypala się w trakcie gotowania, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem w kuchni. Jak skutecznie pozbyć się brudu z palników? Zanim przystąpisz do czyszczenia, odłącz urządzenie z zasilania i wyłącz dopływ gazu. Następnie wyszoruj je gąbeczką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Redaktorzy magda-kucharzy.pl informują jak wyczyścić kuchenkę gazową? Polecają zastosowanie roztworu wodno-octowego w proporcjach 1:3, który idealnie sprawdzi się do usuwania uporczywych zabrudzeń z palników. Po zakończonej pracy dokładnie opłucz i osusz palniki. Gdy zamontujesz je na płycie sprawdź, czy kanały są drożne.

Istnieją różne metody na dbanie o czystość sprzętów używanych w kuchni. Warto robić to regularnie, aby zachować urządzenia w dobrym stanie i móc korzystać z nich jak najdłużej. Do mycia z powodzeniem możesz wykorzystać to, co masz w swoich szafkach kuchennych – płyn do naczyń, ocet spirytusowy oraz sodę oczyszczoną. Zastosuj powyższe porady, a twoja kuchenka będzie wyglądać jak nowa!

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top