Testament – jak go prawidłowo stworzyć?

Testament - jak go prawidłowo stworzyć?

Testament to jeden z tych dokumentów, o których stworzeniu raczej nie myślimy w miłe niedzielne popołudnie. Warto jednak się zastanowić, co stałoby się z majątkiem, a także sytuacją bliskich, gdybyś umarł. Spisanie ostatniej woli jeszcze szczególnie ważne, jeśli jest się rodzicem. Oto kilka porad, jak stworzyć taki dokument.

Testament u notariusza

Jeszcze przed spisaniem ostatniej woli warto skontaktować się z notariuszem, aby wspólnie ustalić nie tylko treść, ale również formę testamentu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ tylko dokumenty poświadczone przez kancelarię notarialną mają formułę wiążącą – przekonuje nas notariusz w Rzeszowie. Oznacza to, że podważenie ich wiarygodności jest niemal niemożliwe.

Konieczny jest więc kontakt z notariuszem nie tylko przed przygotowaniem dokumentu, ale również po jego stworzeniu. Urzędnik, posiadający do tego odpowiednie uprawnienia wykona tzw. poświadczenie notarialne – potwierdzając wiarygodność dokumentu.

Beneficjenci i majątek

Pierwszym krokiem tworzenia testamentu jest zdefiniowanie osób, które mają być jego beneficjentami. W praktyce oznacza to określenie, kto i w jakiej wielkości ma otrzymać po naszej śmierci. Najczęściej są to oczywiście członkowie rodziny – dzieci, małżonkowie lub rodzeństwo.

Kolejnym punktem jest określenie składowych swojego majątku. Ten można w całości przekazać jednej osobie lub podzielić go między kilka. W tym drugim przypadku warto również wskazać, jaka część majątku przypada na konkretną osobę.

Życzenia zapisane w testamencie

Testament często nazywany jest dokumentem ostatniej woli, ponieważ jego właściciel może zapisać w nim swoje ostatnie życzenia. Te najczęściej dotyczą formy i przebiegu pogrzebu oraz rodzaju pochówku. Zdarzają się również mniej typowe prośby – na przykład wskazanie, kto ma się opiekować zwierzętami po śmierci ich wcześniejszego pana. Mogą to być również życzenia dotyczące wsparcia akcji oraz organizacji charytatywnych. Pole manewru w tym przypadku jest bardzo szerokie.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top