Premiera „Halki” w Operze Wrocławskiej w reżyserii Grażyny Szapołowskiej

premiera halki

Historia „Halki” opiera się na typowo romantycznym konflikcie wielkiej miłości i braku możliwości jej spełnienia. Historia nieszczęsnej góralskiej dziewczyny zostanie zaprezentowana publiczności w ramach obchodów Roku Polskiego w Operze Wrocławskiej oraz ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

„Halkę” reżyseruje Grażyna Szapołowska – niezmiernie utalentowana i wielokrotnie nagradzana polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

„Zależało mi, aby reżyserię „Halki” powierzyć osobie, która związana jest przede wszystkim z filmem i teatrem, a przez to może mieć inne spojrzenie na operę.” – mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. „Bardzo spodobała mi się wizja pani Grażyny Szapołowskiej i dlatego właśnie jej powierzyłem reżyserię tej opery.” – dodaje Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

„Gdy zaproponowano mi reżyserię „Halki” poczułam się bardzo wyróżniona. Kiedy los przynosi taką propozycję, trudno powiedzieć nie – mówi Grażyna Szapołowska. I dodaje: Pierwsza moja myśl była taka, aby Halka urodziła na scenie i żeby to dziecko zachować… Pomyślałam także, aby zrobić tę operę w kolorach biało-czarnych fotografii. Wprowadzam na scenę wilki, wprowadzam szczury… Mam nadzieję, że moja wizja „Halki” przypadnie widzom do gustu.”

Operę współtworzy wielu wybitnych specjalistów, m.in. Brage Martin Jonassen – światowej sławy norweski scenograf i projektant kostiumów, Krzysztof Trebunia-Tutka – wybitny muzyk, nauczyciel muzyki góralskiej, śpiewu i tańca oraz Klaudia Carlos Machej – tancerka, choreograf, specjalizująca się w polskich tańcach narodowych.

Dzieło najpierw w wersji dwuaktowej, miało premierę w Wilnie, w roku 1848

Wersja czteroaktowa, najbardziej znana, została zaprezentowana w Warszawie dziesięć lat później. Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej połowy XVII stulecia. Już od roku 1627 Ballhaus (Dom Zabaw) przy dzisiejszej ulicy Wita Stwosza odwiedzały wędrowne zespoły, zapoznając publiczność z nowinkami teatralnymi i operowymi.

„Halka”

Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Reżyseria: Grażyna Szapołowska

Scenografia i kostiumy: Brage Martin Jonassen

Reżyseria świateł: Tomasz Filipiak

Choreografia: Krzysztof Trebunia-Tutka, Klaudia Carlos Machej

Projekcje multimedialne i mapping: Piotr Maruszak

Asystent reżysera: Hanna Marasz

Asystent dyrygenta: Adam Banaszak

Kierownik chóru: Anna Grabowska-Borys

Obsada:

Halka – Joanna Zawartko*, Natalia Rubiś*, Anna Lichorowicz

Jontek – Jury Horodecki*, Zdzisław Madej*

Janusz – Szymon Mechliński*, Marcin Hutek*

Stolnik – Tomasz Rudnicki, Bartosz Urbanowicz*

Zofia – Karolina Filus*, Hanna Sosnowska

Dziemba – Jakub Michalski, Szymon Gąsiorowski, Sergii Borzov

Dudarz – Jakub Michalski, Szymon Gąsiorowski, Sergii Borzov

Góral – Paweł Walankiewicz, Aleksander Zuchowicz

Gość Stolnika I – Paweł Walankiewicz, Aleksander Zuchowicz

Gość Stolnika II – Piotr Bunzler, Jacek Lech

Gość Stolnika III – Szymon Gąsiorowski

*gościnnie

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top